top of page

UL. NARODOWA

Ulica ta, chyba jak żadna inna w dzielnicy, przeszła zupełną metamorfozę. Niegdyś zabudowana skromnymi domkami robotników dąbrowskich zakładów pracy, dzisiaj jej zabudowa to eleganckie domy jednorodzinne. Sama ulica i chodniki są wybrukowane nową kostką brukową, co dało jej osobliwy i nowoczesny wygląd. Rozciąga się pomiedzy ulicami Cupiała i Graniczną. Należy do niej również ulica położona na starej pokopalnianej hałdzie. Geneza nazwy jest związana z dawnymi mieszkańcami, którzy w większości byli wyznawcami kościoła narodowego. Można przypuszczać, że w tej okolicy miał swoją kapliczkę ksiądz Andrzej Huszna, propagator tego wyznania w Dąbrowie.

ZWIĄZANE Z NAZWĄ

Polski Narodowy Kościół Katolicki (PNKK) (właściwie Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) (ang. Polish National Catholic Church) - jeden z kościołów starokatolickich działających na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady, którego dużą część wiernych stanowią polscy emigranci w Ameryce Północnej. Kościół należy do Światowej Rady Kościołów oraz Narodowej Rady Kościołów Chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych. Organami prasowym wspólnoty są "PNCC. Studies" i "Rola Boża", przy kościele działa Polska Narodowa "Spójnia" w Ameryce, Towarzystwo Niewiast Polskich Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Towarzystwo Młodzieży "Zmartwychwstanie". Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie pozostaje w jedności wiary i moralności z Kościołem Polskokatolickim w RP. Pierwszym Biskupem (zwierzchnikiem) Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego jest bp Robert Nemkovich.

 

źródło: http://pl.wikipedia.org

CIEKAWOSTKI

HUSZNO Andrzej (1892 - 04.061939) - Ksiądz katolicki. Święcenia kapłąńskie otrzymał w 1915 roku. Już rok później został zawieszony w prawach kapłańskich za niewypełnianie obowiązków. W 1917 roku wydał broszurę pt. "Syn człowieczy" niezgodną z doktryną kościoła katolickiego. Następnym wydawnictwem było "Kościół demokratyczny". Również sprzecznej z w/w. W międzyczasie został mianowany przez radę narodowa na stanowisko proboszcza w Mstyczowie koło Jędrzejowa. Objęcie tej funkcji było w pełni nielegalne. W 1919 roku został odwołany przez władze państwowe. Papież Pius XI nałożył na niego kary kościelne. Huszno trafia na dziesięć miesiecy do więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczął współpracę z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, założonym w USA przez Franciszka Hodura. W 1923 roku powołuje w Dąbrowie Górniczej gminę religijną tego kościołą. Zaczął głosić nowoczesny poganizm. Wyparł się również Jezusa Chrystusa. Wydaje czasopismo "Głos Ziemowita". W 1926 roku po nawiazaniu współpracy z Kościołem Prawosławnym zmienia nazwę swojego zgromadzenia na Polski Narodowy Kościół Prawosławny, a sam Huszno zostaje hego Generalnym Administratorem. Był sympatykiem Polskiej Partii Socjalistycznej, co pomagało mu w znajdywaniu wielu sympatyków pośród dąbrowskiej braci robotniczej, w której duch socjalizmu i komunizmu był coraz mocniejszy. Huszno był też zielarzem. Propagował zniesienie celibatu. Był żonaty, a jego żona miała na imię Stefania. Zmarła w 1932 roku i została pochowana na cmentarzu mariawickim w Dąbrowie (dzisiaj juz nie istnieje ten cmentarz). Owocem tego małżeństwa była córka, którą sam Huszno ochrzcił, nadając jej imię Indra. Odprawiał msze w szopie na kolonii "Dziewiąty". Gromadziły się na nich nieraz i tysiące słuchaczy. W szczytowym okresie jego kościół zrzeszał ponad 1500 wyznawców oraz licznych sympatyków. Był chory na raka. 24-go maja 1939 roku, bardzo już chory, adzwonił do księdza Stefana Niedźwiedzkiego. Oznajmił mu, ze chce wyrzec się wszystkiego, czym zajmował się do tej pory i powrócić w grono wiernych kościoła katolickiego. Złożył takie oświadczenie na piśmie. Na przełomie maja i czerwca tego roku pojechał do szpitala w Karkowie. Ze względu na stan chorego, odstąpiono od leczenia. 4 czerwca powrócił do Dąbrowy Górniczej do tutejszego szpitala, gdzie umarł tego samego dnia o godzinie 13.30. Msza pogrzebowa odbyła sie w kościele MBA. Został pochowany zgodnie z obrzędem chrześcijańskim jako osoba świecka na dąbrowskim cmentarzu, co było jego życzeniem i prośbą, by zostać pochowanym właśnie na tym cmentarzu. W ceremonii wzięło udział ponad 10 000 ludzi, którzy przyszli by oddać mu cześć jako swojemu idolowi. Podczas ceremonii ksiądz Niedźwiedzki odczytał akt nawrócenia Byłego księdza. Andrzej Huszno był za życia właścicielem pałacyku w kolonii Basiula.

ULICE PRZELEGŁE

POŁOŻENIE

Na tych stronach mogą być użyte skrypty zapisujące niektóre dane w postraci plików cookies (reklamy, sondy, statystyki itp). Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w Twojej przeglądarce internetowej

Projekt wykonane: korzeniec.ocom.pl

Zdródło: www.korzeniec.prv.pl/ Dariusz Nowak (nddg)

Zdjęcie: Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza

© 2014 - 2019

bottom of page