
Zielona-Korzeniec i okolice - dzielnica
D Ą B R O W A G Ó R N I C Z A 2 0 1 4 - 2019
CHARAKTERYSTYKA DZIELNICY

Dzielnica położona malowniczo 1,5 km. na północny-wschód od centrum miasta, za torami kolejowymi, które stanowią granicę oddzielającą ją od właściwego centrum miasta.
W dniu dzisiejszym obszar terytorialny, nie odpowiada obszarowi w okresie powstawania dzielnicy, to jest około roku 1890, kiedy to w związku z uruchomieniem kopalni węgla kamiennego JAN, powstawały pierwsze domu mieszkalne, pracujących w niej robotników.
Do dzisiejszej dzielnicy, włączono dawne kolonie Dębniki i Łabędzki, oraz po części kolonii Dziewiąty i Zielona.
Zabudowana w znacznej większości domkami jednorodzinnymi,
z przydomowymi ogródkami. W dzielnicy tej istnieje wiele ogródków działkowych, miejsce relaksu znacznej, szczególnie tej starszej, części mieszkańców miasta.
To tutaj znajduje się Centrum Sportu i Rekreacji.
Miejsce, w którym są rozgrywane mecze piłki nożnej, jak również inne masowe imprezy sportowe.
Na obrzeżach dzielnicy znajduje się Park "Zielona" o powierzchni około 67 ha.
Od początku swego istnienia, park jest własnością komunalną.
Ze względów finansowych, miasto stać było jedynie na wycięcie miejsca pod alejki, oraz urządzono centralną część parku.
Od połowy 1945 roku przystąpiono do pełnego zagospodarowania terenu parkowego, w dużej mierze dzięki pracom w czynie społecznym całej ludności Dąbrowy Górniczej. W "okrąglaku" w okresie letnim, odbywały się coniedzielne koncerty orkiestr dętych pobliskich zakładów, jak również organizowano zabawy taneczne.
Dzisiaj to miejsce spacerów i wypoczynku. Tutaj też od kilku lat są organizowane masowe impresy kulturalne miasta, takie jak Dni Dąbrowy Górniczej, Obchody Dnia Dziecka itp..
Z drugiej strony, na obrzeżach dzielnicy, w miejscu po dawnym wyrobisku kopalni piasku podsadzkowego, znajduje się zbiornik wodny "Pogoria III".
Jest to miejsce wypoczynku dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i miast ościennych. Szczególnie w okresie letnim, bowiem w części należącej do dzielnicy, znajduje się plaża. Można uprawiać różne sporty wodne na obiektach pływający bezsilnikowych, takie jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo. Można też po prostu, poleniuchować na piasku.
Przy ulicy Konopnickiej, znajduje się pomnik poświęcony zamordowanym podczas II wojny światowej przez hitlerowców, Członkom Związku Orła Białego i Harczerzom Dąbrowskim. Pomnik powstał dzięki inicjatywie Pana St. Bocianowskiego.






















