top of page

UL. KRZYNÓWKI

Rozpoczyna się skrzyżowaniem z ulicą Robotniczą, a kończy skrzyżowaniem z ulicą Duboisa. Zabudowę stanowią w całości domy jednorodzinne, z przydomowymi ogrodami kwiatowymi i warzywnymi, oraz sadami. Na skrzyżowaniu z ulicą Duboisa, znajduje się krzyż z 1937 roku, na którym widnieje napis: " KRULUJ NAM CHRYSTE". Krzyż ten jest zadbany, czego dowodem są zawsze położone tam kwiaty. Obok jest brama wejściowa POD "Zielona".

ZWIĄZANE Z NAZWĄ

KRZYNÓWEK Stanisław - (22.10.1891 - 29.11.1943)

 

Przedwojenny działacz KPP, w październiku 1939 roku próbował wraz z Ignacym Kalagą, utworzyć organizację "Współpraca z ZSRR". W lipcu 1941 powstaje organizacja "Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR", na którego czele staje m.in. Krzynówek. Prowadził nasłuch radiowy, był współwydawcą gazetki okupacyjnej "Biuletyn Informacyjny". Został aresztowany przez Niemców i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Tam też został rozstrzelany 29 września 1943 roku.

CIEKAWOSTKI

ULICE PRZELEGŁE

POŁOŻENIE

Na tych stronach mogą być użyte skrypty zapisujące niektóre dane w postraci plików cookies (reklamy, sondy, statystyki itp). Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w Twojej przeglądarce internetowej

Projekt wykonane: korzeniec.ocom.pl

Zdródło: www.korzeniec.prv.pl/ Dariusz Nowak (nddg)

Zdjęcie: Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza

© 2014 - 2019

bottom of page